Nemecký súd odsúdil vodcu cigaretového gangu

20.03.2013

Nemecko - ruský zločinec bol odsúdený Kriminálnym súdom v Berlíne–Moabit dňa 11. marca 2013 na deväť rokov väzenia po ukončení komplexného medzinárodného vyšetrovania koordinovaného Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF). Na vyšetrovaní pracovali nemecké, poľské, belgické, lotyšské, estónske a švajčiarske úrady ako aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Zločinec bol zadržaný nemeckými colníkmi počas razie vykonanej v jednej z najväčších ilegálnych výrobní cigariet doteraz odhalených v Poľsku. Bol odsúdený pre nezaplatenie dane z tabaku a DPH pri dovoze tabaku do Európskej únie a za výrobu nelegálnych cigariet. Ďalších troch spolupáchateľov čakajú pojednávania pre rovnaké obvinenia.

Gang vyrábal cigarety v rôznych nelegálnych výrobniach v Poľsku a Podnestersku (Moldavsko), ktoré predával v Európskej únii od roku 2005. Celkovo došlo pri pašovaní tabaku v období medzi rokmi 2006 – 2011 k neodvedeniu dane v celkovej hodnote viac ako 50 mil. € v celkovom objeme 1 200 ton. Razia v nelegálnej výrobni cigariet v Poľsku bola vykonaná hneď po začatí ich výroby. Ak by výrobňa pokračovala v prevádzke, finančná strata pre európskych daňovníkov by potenciálne znamenala najmenej 6 mil. € týždenne.

Bližšie informácie môžete nájsť v samotnej tlačovej správe zverejnenej na websídle OLAF-u dňa 11. marca 2013: http://ec.europa.eu/anti_fraud/media-corner/press-releases/press-releases/2013/20130308_01_en.htm

Zdroj: Tlačová správa OLAF-u bola OCKÚ OLAF postúpená prostredníctvom siete komunikátorov OLAFu (OAFCN) dňa 14. marca 2013.